SON DAKİKA
Yükleniyor...
OKUNMASI GEREKENLER: Yükleniyor...

UZAKLAR YAKINLAŞTI

Dünyada son yıllarda belediyeler arasında ekonomik,kültürel ve sosyal işbirliğine dayalı olarak giderek önemi artan ΄΄kardeş şehir΄΄ anlaşmalarıyla uzaklar yakın oluyor, şehircilik anlayışları kardeş şehirlerdeki uygulamalara göre modernize ediliyor.Türkiye΄de büyükşehir, il merkezi, ilçe ve belde belediyelerin 715 adet kardeş şehir anlaşması bulunuyor

UZAKLAR YAKINLAŞTI

HABER MERKEZİ - 20.10.2010
 Dünyada son yıllarda belediyeler arasında ekonomik, kültürel ve sosyal işbirliğine dayalı olarak giderek önemi artan ΄΄kardeş şehir΄΄ anlaşmalarıyla uzaklar yakın oluyor, şehircilik anlayışları kardeş şehirlerdeki uygulamalara göre modernize ediliyor. Türkiye΄de belediyelerin 715 adet kardeş şehir anlaşması bulunuyor.
Edinilen bilgiye göre, uluslararası ilişkiler terminolojisinde ΄΄sister city΄΄ adı verilen kardeş şehircilik anlayışı, 1950΄li yıllardan itibaren ABD şehirleri ile dünyanın geri kalan ülkelerindeki şehirler arasında barış ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesi amacıyla ortaya çıktı.
Avrupa΄da da aynı yıllarda özellikle Fransız ve Alman şehirleri arasında dostluğun geliştirilmesi amacıyla ΄΄twinning΄΄ adı verilen kardeşlik ilişkileri kurulmaya başlandı. Zaman ilerledikçe yerel yönetimlerin kurumsal gelişimlerini tamamlamalarıyla kardeş şehir ilişkileri daha çok kültürel, ekonomik ve ticari boyutuyla öne çıktı.
Kardeş şehir uygulamalarının özellikle son 20 yılda önem kazandığı Türkiye΄de, belediyelerin kardeş şehir ilişkileri Belediye Kanunu hükümleriyle düzenlendi.
Türkiye΄de belediyeler, belediye meclisinin kararına bağlı olarak görev alanıyla ilgili konularda faaliyet gösteren uluslararası oluşum ve organizasyonlara, kurucu üye veya üye olabiliyor. Belediyeler bu oluşum, organizasyon ve yabancı mahalli idarelerle ortak faaliyet ve hizmet projeleri gerçekleştirebiliyor veya kardeş şehir ilişkisi kurabiliyor. Ancak bu faaliyetlerin dış politikaya ve uluslararası anlaşmalara uygun olarak yürütülmesi ve önceden İçişleri Bakanlığından izin alınması gerekiyor.
Yasal mevzuata göre, yurt dışındaki bir belediye ile kardeş şehir ilişkisi kurulması için belediye meclisi kararı alınması, ilişki kurulacak kent hakkında bilgi derlenmesi, ilişkiden beklenen yararların neler olduğunun belirtilmesi, kardeş şehir protokolü metninin hazırlanması isteniyor. Hazırlanan bu belgeler, belediyenin resmi yazısı ekinde İçişleri Bakanlığına izin alınmak üzere gönderiliyor. Bakanlığın onayından sonra kardeş şehir protokolü imzalanarak yürürlüğe giriyor.
ANLAŞMALARDA İSTANBUL, İZMİR VE ANKARA ÖNDE
Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) verilerine göre, Türkiye΄deki büyükşehir, il merkezi, ilçe ve belde belediyelerinin İçişleri Bakanlığınca onaylanarak başlatılmış 715 adet kardeş şehir ilişkisi bulunuyor. ΄΄Sivas: Adama (Etiyopya), Alicenta (İspanya), Bakü (Azerbaycan), Grozni (Çeçenistan), Grodaçaç (Bosna Hersek), Medine (Suudi Arabistan), Clermont Ferrand (Fransa)΄΄kardeşliği ile 7.sırade yer alıyor.
Kardeş şehri en fazla olan ilin, Türkiye nüfusunun yaklaşık 5΄te birini barındıran İstanbul olduğu dikkati çekiyor. Belediyelerinin 143 kardeş şehir anlaşması yürürlükte olan İstanbul΄u, 84 kardeş şehirle İzmir, 58 kardeş şehirle Ankara, 56 kardeş şehirle Bursa izliyor.
Sırasıyla diğer illerin kardeş şehir sayıları şöyle:
Antalya (38), Kocaeli (27), Konya (22), Nevşehir (14), Muğla (14), Manisa (14), Amasya (13), Denizli (13), Tekirdağ (13), Adana (12), Edirne (11), Gaziantep (11), Aydın (10), Çanakkale (9), Kayseri (9), Samsun (9), Afyonkarahisar (8), Balıkesir (8), Zonguldak (8), Kırklareli (7), Sivas (7), Trabzon (7), Çorum (6), Mersin (6), Sinop (5), Eskişehir (4), Kırşehir (4), Kütahya (4), Bilecik (3), Hatay (3), Iğdır (3), Karabük (3), Niğde (3), Osmaniye (3), Şanlıurfa (3), Yozgat (3), Erzincan (2), Isparta (2), Kahramanmaraş (2), Kırıkkale (2), Malatya (2), Rize (2), Şırnak (2), Van (2), Yalova (2), Adıyaman (1), Ağrı (1), Aksaray (1), Bartın (1), Bayburt (1), Bitlis (1), Bolu (1), Burdur (1), Düzce (1), Elazığ (1), Erzurum (1), Gümüşhane (1), Hakkari (1), Kastamonu (1), Kilis (1), Mardin (1), Ordu (1), Tokat (1), Uşak (1)
Kardeş şehir sayısı fazla olan illerin turizm potansiyelinin zengin, turist sayılarının diğerlerine göre daha çok olduğu dikkate alındığında, kardeş şehir anlaşmalarında belirleyici unsurların başında turizme dayalı karşılıklı işbirliğinin geldiği ifade edilebilir.

Fiat Oto Sabir

Öne Çıkanlar Haberler

HEPİNİZE TEŞEKKÜRLER HEPİNİZE TEŞEKKÜRLER
Gazetemiz Sahibi Dr. Hidayet Çolakoğlu, kendi kalemiyle 27 yıldır yayın hayatını sürdüren Yeniülke Gazetesi okurlarına ve çalışanlarına teşekkür etti.
İLKLERİN ÖNCÜSÜ OLDUK İLKLERİN ÖNCÜSÜ OLDUK
Yayın hayatına 1986 yılında başlayan, Sivas’ın ilk ofset gazetesi olma özelliği taşıyan Yeniülke Gazetesi bugün son kez okurlarıyla buluşuyor. Yeniülke Gazetesi İmtiyaz Sahibi Dr. Hidayet Çolakoğlu, “1986 yılında 16 Mart günü ilk yayın hayatına başlayan gazetemiz, ilimizde hep ilklerin öncüsü oldu. Gazetemizin yayın hayatında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
SİVAS SİZSİZ OLAMAZ SİVAS SİZSİZ OLAMAZ
Yeniülke Gazetesi’nin yayın hayatına son vermesiyle ilgili gazetemiz sahibi Dr. Hidayet Çolakoğlu ve yayın ekibi Vali Zübeyir Kemelek’i makamında ziyaret etti. Vali Kemelek, gazetemizin yayın hayatına son vermesiyle ilgili olarak “Çok üzüntülüyüm. Sivas sizsiz olmaz. Kararınıza saygı duyuyorum ama keşke böyle bir karar verilmeseydi” dedi.
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ΄NDE MUSTAFA BALEL KONUŞULUYOR DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ΄NDE MUSTAFA BALEL KONUŞULUYOR
2005’te UNESCO’nun Kültür Takvimi’ne girerek uluslararası bir nitelik kazanan 14 Şubat Dünya Öykü Günü bu yıl da Türkiye’de ve dünyanın pek çok ülkesinde çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
GÜÇLER BİRLEŞTİRİLDİ GÜÇLER BİRLEŞTİRİLDİ
Sivas’ta resmi ilan ve reklam yayınlama hakkına sahip 14 gazete, 3 gazetenin çatısı altında birleşti -BİK Sivas Şube Müdürü Yüksel: ΄΄Bundan sonra Sivas΄ta daha kaliteli yayıncılık yapılacağına inanıyorum΄΄
SİVAS SEVGİNİN MUHABBETİN ŞEHRİDİR SİVAS SEVGİNİN MUHABBETİN ŞEHRİDİR
Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, ΄΄Sivas, yüzyıllardır sevginin muhabbetin şehri olmuştur΄΄ dedi.
14 DAKİKADA BİR NİKAH 14 DAKİKADA BİR NİKAH
Sivas Belediyesi Evlendirme Dairesi’nde 14 Şubat Sevgililer Günü bereketi yaşanacak ve her 14 dakikada bir çiftin nikahı kıyılacak.
BAŞARIYA İHTİYACIMIZ VAR BAŞARIYA İHTİYACIMIZ VAR
Milli Eğitim Müdürlüğü, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü ve Belediye Başkanlığı tarafından “Eğitimde İşbirliği Projesi”nin protokolü imzalandı.
EĞİTİM UZMANLAŞTIRACAK EĞİTİM UZMANLAŞTIRACAK
İl Emniyet Müdürlüğü tarafından polis memurlarına yönelik “Güvenlik Kameralarının Etkin Kullanımı ve Delil Toplama Teknikleri” konulu seminer düzenlendi. İl Emniyet Müdür Yardımcısı Emin Mergen, eğitimi alan kişilerin uzman ve profesyonel bir şekilde çalışma yapacağını söyledi.
ÇAĞLAR GÖREVDE ÇAĞLAR GÖREVDE
Belediye Başkan Yardımcılığı görevine atanan Hasan Çağlar, görevine başladı.
BASIN PROFESYONELLEŞTİ BASIN PROFESYONELLEŞTİ
Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Mustafa Yüksel’i ziyaret etti.
YAZARIMIZ PEKŞEN ETİK DERNEĞİNDEYDİ YAZARIMIZ PEKŞEN ETİK DERNEĞİNDEYDİ
Her hafta farklı konu ve konuklarıyla bir araya gelen Etik Derneği’nin bu haftaki konuğu gazetemiz köşe yazarı araştırmacı-yazar Ahmet Mahir Peşken oldu.
VAHŞET VAHŞET
Yıldızeli ilçesine bağlı Şeyhhalil Beldesi’nde iki aile arasındaki husumet nedeniyle 4 aylık hamile kadın karnındaki bebeği ile birlikte hayatını kaybetti.
SERTİFİKALARINI ALDILAR SERTİFİKALARINI ALDILAR
Sivas Gençlik Derneği΄nin KOSGEB iş birliği ile yapmış olduğunu "1. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikası" töreni AK Parti Sivas İl Başkanlığı binasında gerçekleşti.
14 ŞUBAT΄A ÖZEL 14 ŞUBAT΄A ÖZEL
İlimizde yıllardır kuyumculuk sektöründe hizmet veren Tetiker Kuyumculuk, 14 Şubat Sevgililer Günü öncesinde altında komisyonsuz 6 taksit kampanyası başlattı.
BAŞBAKANIN İZİNDEYİM BAŞBAKANIN İZİNDEYİM
Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, “Suya, sabuna dokunmadan siyaset yapılmaz, belediye başkanlığı hiç yapılmaz. Vatandaşın bir kısmının işine gelmediği zaman karşınıza alacak cesareti göstereceksiniz. Bu metodu Sayın Başbakan yapıyor, ben Başbakanın izinden gidiyorum. Yani bu konuda kararlılığımı ertelemek ve geri adım atmak durumunda değilim” dedi.
BAŞKAN OTYAKMAZ 80’LER SETİNDEYDİ BAŞKAN OTYAKMAZ 80’LER SETİNDEYDİ
Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz, TRT1 ‘in sevilen dizisi 80’ler’in setine gitti.
ÜNİVERSİTE 39 YAŞINDA ÜNİVERSİTE 39 YAŞINDA
Cumhuriyet Üniversitesi 39. yılını kutlayacak.
PARTİLER ESNAFIN YANINDA OLMALI PARTİLER ESNAFIN YANINDA OLMALI
AK Parti İl Başkanı Kuru, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal΄ı ziyaret etti.
HAYIRLI TESKERELER HAYIRLI TESKERELER
Katharine’den “Hayırlı teskereler." New York΄ta French Institute Alliance Francaise΄de Başkan yardımcısı ve aynı zamanda da kütüphanenin direktörlüğü görevini yürüten Türkiye sevdalısı Katharine Branning havaalanında karşılaştığı askerlere “Hayırlı teskereler" diledi.
Omega Yapı Tasarımı

Köşe Yazıları

Yükleniyor...

Fotoğraf Galerisi

Yükleniyor...

Güncel Başlıklar

Yükleniyor...

Birinci Sayfa

Yükleniyor...

Hava Tahminleri

SİVAS önümüzdeki 4 gün
Sivas
İSTANBUL önümüzdeki 4 gün
İstanbul
Diğer illerimiz:

Facebook'da Yeniülke