SON DAKİKA
Yükleniyor...
OKUNMASI GEREKENLER: Yükleniyor...

TÜRKİYE BÜYÜYOR

10. Uluslar arası Türkçe Olimpiyatları’nın Sivas İl Etkinliği görkemli bir şekilde yapıldı. Programa katılan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Dünya küçülürken bu olimpiyatlar sayesinde Türkiye büyümekte. Türkiye’nin ihracatı bugün bu seviyeye gelmişse bilin ki bu okulların ve bu hizmet kervanının büyük bir katkısı var” dedi.

TÜRKİYE BÜYÜYOR

HABER MERKEZİ - 01.06.2012
Dünya küçülüyor, Türkiye büyüyor.
10. Uluslar arası Türkçe Olimpiyatları’nın Sivas İl Etkinliği görkemli bir şekilde yapıldı.
4 Eylül Stadyumu’nda yapılan etkinliklere katılan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, dünyanın küçüldüğünü ancak bu olimpiyatlar sayesinde Türkiye’nin büyüdüğünü ifade etti.
Türkçe Olimpiyatlarına katılarak Türkçemize kendi seslerini, kendi nefeslerini, renklerini ve ahenklerini katan öğrencilere vatandaşlara yaşattıkları heyecan ve coşku nedeniyle teşekkür eden Bakan Yılmaz, ülkede her yıl yüzlerce uluslararası toplantı yapıldığını belirterek, ancak hiçbir toplantının ve organizasyonun Türkçe Olimpiyatları kadar akla ve ruha hitap etmediğini söyledi.
Bu işin arkasında hizmet ve hayırda yarış anlayışı olduğunu ifade eden Bakan Yılmaz, “Niyet hayır olunca ortaya çıkan da işte bu güzellikler oluyor. Hepimizi kucaklayan iyilik ve sevginin gücü oluyor. Bize de takdir etmek düşüyor” dedi.
Bu güzellikleri ortaya çıkaranların bizim insanlarımız olduğunu ifade eden Bakan Yılmaz, dünyanın dört bir köşesinde Türk okullarını yapanların, hizmet aşkıyla buralara kadar gidenlerin, isimsiz kahramanların samimiyetlerinin, hesaba gelmez fedakarlıklarının ve azimli çabalarının bu tabloyu oluşturduğunu belirtti.
Bakan Yılmaz, şöyle devam etti: “Onlar bu güzel tablo karşısında ne kadar gurur duyuyorlarsa, biz de onlar da daha çok gurur duyuyoruz. Türkiye’nin barış, kardeşlik, dayanışma mesajlarını en samimi şekilde dünyaya taşıyan bu okulların yöneticilerini de gönülden kutluyorum. Dünya küçülürken bu olimpiyatlar sayesinde Türkiye büyümekte. Türkiye’nin ihracatı bugün bu seviyeye gelmişse bilin ki bu okulların ve bu hizmet kervanının büyük bir katkısı var. Bugün yurt dışında hizmet veren yüzlerce okullarımız sayesinde Türkiye’nin fahri kültür elçileri yetişiyor. Türkçe bir arada yaşadığı diğer milletlerin dillerinde de önemli izler bırakmıştır. Bugün Bulgarca’da 4 bine yakın, Ermenice’de 3 binin üzerinde, Sırpça’da da yine 3 binin üzerinde Türkçe kelime var. Tabi bizim dilimizde de gerek Farsça’dan gerek Arapça’dan gerek Fransızca’dan gerekse diğer birçok dilden aldığımız kelimeler var. Bu ortaklık, birlikteliğin, ortak kültür oluşturmanın getirdiği zenginliktir. Farklı lisanlar bizi birbirimizden ayırmaz. Burada gördük ki 72 millet dahi gönül diliyle konuşursa, ana dili ne olursa olsun biriz, kardeşiz.”
“ORTAK DUYGU BARIŞ VE KARDEŞLİKTİR”
Ortak duygunun barış ve kardeşlik olduğunu belirten Bakan Yılmaz, bu ortak duyguların insanları buluşturup, tanıştırıp, kaynaştırdığını söyledi.
Bakan Yılmaz, şöyle devam etti: “Bugün burada bunu görmekteyiz. Hem ülkemizde hem de dünyamızda barış ve huzur olsun istiyoruz. Kendine inanan, kendine güvenen insanımızın dünyamızı nasıl imar ettiğini burada görüyoruz. Çocuklara Türkçe ile birlikte sevgiyi aşılayanlar, inanç ve kültür mirasımıza en büyük hizmeti gerçekleştiriyorlar. Bize tarihimizden gelen değerlerin sağlam bir şekilde yaşadığını, tarihte bizden öncekilerin yaptıklarını bu dönemde de bizim de yapabileceğimizi gösteriyorlar. Bu takdire şayan bir hizmettir. Güzel bir söz var şairin dediği, “Bir insan tanımak, bir cihanı tanımaya bedeldir” işte burada bize cihanları tanımamıza vesile olan insanlara bir kez daha teşekkür ediyorum.”
“SİVAS’IMIZ VE ÜLKEMİZ TANINACAKTIR”
Vali Ali Kolat ise programda yaptığı konuşmada, olimpiyatların ilimizde ve ülkemizde yapılmasının tanıtıma ciddi katkı sunacağını söyledi.
Vali Kolat, şunları kaydetti: “Bu güzel insanları, bu güzel çocukları Sivas’ta ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Anadolu’muzun ezgilerini, türkülerini, folklorunu dünya zeminine taşıyarak barışın, kardeşliğin, sevginin zeminini oluşturan bu insanları alkışlıyorum. Ve bu insanların bu noktaya gelmesinde büyük bir görev alan kahramanları, hizmet erbabına teşekkür ediyorum. Türkçe Olimpiyatlarının ülkemizde ve Sivas’ımızda gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonrada hem Sivas’ımızın, hem de ülkemizin tanınmasına, bilinmesine ciddi katkı sağlayacaktır.”
Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ise yaptığı konuşmada, 20 yılda bin okulu dünyaya yayan, dünyanın her yerinde sevgi ve kardeşlik dili olan Türkçeyi yaygınlaştıran insanların oluşturduğu faaliyeti izlediklerini belirtti.
“ÖĞRENCİLER SİVASLILARI BÜYÜDÜ”
Yapılan konuşmaların ardından 16 ayrı ülkeden ilimize gelen 65 öğrenci, yaptıkları gösterilerle Sivas 4 Eylül Stadyumunu dolduran vatandaşlara neşeli anlar yaşattı. Programın sunuculuğunu yapan Mozambikli Shakira Yalunda, “Sivas’ın Yollarına” adlı türküyü söyleyerek izleyenlerden alkış aldı.
Programın final sahnesinde, Bakan Yılmaz, Vali Ali Kolat, Belediye Başkanı Ürgüp, AK Parti Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin ve diğer protokol üyeleri, konuk öğrencilerle, havai fişek gösterileri eşliğinde “Yeni Bir Dünya” adlı parçayı koro halinde seslendirdi.
Programda ayrıca Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, konuk öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.
“BAKAN YILMAZ, ÖĞRENCİLERLE KAHVALTIDA BULUŞTU”
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas Barosu tarafından Lezzetçi Çamlıkta verilen kahvaltıda, “10. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Sivas Etkinlikleri” ilimize gelen öğrencilerle bir araya geldi.
Sivas İl Etkinliği’ni takip eden Bakan Yılmaz, kahvaltıda da misafir 3 öğrencinin okuduğu Türkçe şiirleri ve türküleri dinledi.
Bakan Yılmaz, yaptığı konuşmada, Türkçenin sevgi dili olduğunu belirterek, bu öğrencilerin bunu en güzel şekilde ifade ettiğini söyledi.
Yurt dışındaki Türk okullarının önemine dikkati çeken Bakan Yılmaz, “Ben Makedonya’daki okula da gittim, Kosova’daki okula da gittim. Kosova’ya gittiğimde, “Sayın bakan, bizden bu okullara girmek için ilave bir referans gerekiyor. Dolayısıyla bizim için referans olur musunuz, söyler misiniz” dediklerini biliyorum. Dolayısıyla bu okullar çok kaliteli okullar ve iyi bir eğitim veriyorlar” dedi.
Barışın ve kardeşliğin önemini vurgulayan Bakan Yılmaz, “Biz istiyoruz ki dünyada barış olsun, Balkanlar’da barış olsun, dünyanın dört bir tarafında barış olsun” dedi.
Kardeş olmak için din ve dil birliğine gerek olmadığının görüldüğünü ifade eden Bakan Yılmaz, “Dolayısıyla sınırları kaldırırsanız, ön yargıları kaldırırsanız bütün insanlar kardeştir” ifadelerini kullandı.
İnsanların birbiriyle kardeş olabilmesi için milyonlarca sebep olduğunu anlatan Bakan Yılmaz, şunları kaydetti: “Ayrılılıklar ve farklılıklar birkaç tanedir. Ortak noktalar milyon tanedir. Kişiler genelde ortak noktaların üzerine değil de farklılıkların üzerine bakıyor. Oysa doğru olan bu değildir. Farklılıkları ortadan kaldırıp, ortak noktaları öne çıkarmak, altını çizmek lazım. İşte bu kardeşlerimiz ortak noktalarımızı gösteriyorlar.”
Bakan Yılmaz, kahvaltının ardından karayoluyla Ankara’ya hareket etti.

Fiat Oto Sabir

Öne Çıkanlar Haberler

HEPİNİZE TEŞEKKÜRLER HEPİNİZE TEŞEKKÜRLER
Gazetemiz Sahibi Dr. Hidayet Çolakoğlu, kendi kalemiyle 27 yıldır yayın hayatını sürdüren Yeniülke Gazetesi okurlarına ve çalışanlarına teşekkür etti.
İLKLERİN ÖNCÜSÜ OLDUK İLKLERİN ÖNCÜSÜ OLDUK
Yayın hayatına 1986 yılında başlayan, Sivas’ın ilk ofset gazetesi olma özelliği taşıyan Yeniülke Gazetesi bugün son kez okurlarıyla buluşuyor. Yeniülke Gazetesi İmtiyaz Sahibi Dr. Hidayet Çolakoğlu, “1986 yılında 16 Mart günü ilk yayın hayatına başlayan gazetemiz, ilimizde hep ilklerin öncüsü oldu. Gazetemizin yayın hayatında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
SİVAS SİZSİZ OLAMAZ SİVAS SİZSİZ OLAMAZ
Yeniülke Gazetesi’nin yayın hayatına son vermesiyle ilgili gazetemiz sahibi Dr. Hidayet Çolakoğlu ve yayın ekibi Vali Zübeyir Kemelek’i makamında ziyaret etti. Vali Kemelek, gazetemizin yayın hayatına son vermesiyle ilgili olarak “Çok üzüntülüyüm. Sivas sizsiz olmaz. Kararınıza saygı duyuyorum ama keşke böyle bir karar verilmeseydi” dedi.
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ΄NDE MUSTAFA BALEL KONUŞULUYOR DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ΄NDE MUSTAFA BALEL KONUŞULUYOR
2005’te UNESCO’nun Kültür Takvimi’ne girerek uluslararası bir nitelik kazanan 14 Şubat Dünya Öykü Günü bu yıl da Türkiye’de ve dünyanın pek çok ülkesinde çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
GÜÇLER BİRLEŞTİRİLDİ GÜÇLER BİRLEŞTİRİLDİ
Sivas’ta resmi ilan ve reklam yayınlama hakkına sahip 14 gazete, 3 gazetenin çatısı altında birleşti -BİK Sivas Şube Müdürü Yüksel: ΄΄Bundan sonra Sivas΄ta daha kaliteli yayıncılık yapılacağına inanıyorum΄΄
SİVAS SEVGİNİN MUHABBETİN ŞEHRİDİR SİVAS SEVGİNİN MUHABBETİN ŞEHRİDİR
Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, ΄΄Sivas, yüzyıllardır sevginin muhabbetin şehri olmuştur΄΄ dedi.
14 DAKİKADA BİR NİKAH 14 DAKİKADA BİR NİKAH
Sivas Belediyesi Evlendirme Dairesi’nde 14 Şubat Sevgililer Günü bereketi yaşanacak ve her 14 dakikada bir çiftin nikahı kıyılacak.
BAŞARIYA İHTİYACIMIZ VAR BAŞARIYA İHTİYACIMIZ VAR
Milli Eğitim Müdürlüğü, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü ve Belediye Başkanlığı tarafından “Eğitimde İşbirliği Projesi”nin protokolü imzalandı.
EĞİTİM UZMANLAŞTIRACAK EĞİTİM UZMANLAŞTIRACAK
İl Emniyet Müdürlüğü tarafından polis memurlarına yönelik “Güvenlik Kameralarının Etkin Kullanımı ve Delil Toplama Teknikleri” konulu seminer düzenlendi. İl Emniyet Müdür Yardımcısı Emin Mergen, eğitimi alan kişilerin uzman ve profesyonel bir şekilde çalışma yapacağını söyledi.
ÇAĞLAR GÖREVDE ÇAĞLAR GÖREVDE
Belediye Başkan Yardımcılığı görevine atanan Hasan Çağlar, görevine başladı.
BASIN PROFESYONELLEŞTİ BASIN PROFESYONELLEŞTİ
Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Mustafa Yüksel’i ziyaret etti.
YAZARIMIZ PEKŞEN ETİK DERNEĞİNDEYDİ YAZARIMIZ PEKŞEN ETİK DERNEĞİNDEYDİ
Her hafta farklı konu ve konuklarıyla bir araya gelen Etik Derneği’nin bu haftaki konuğu gazetemiz köşe yazarı araştırmacı-yazar Ahmet Mahir Peşken oldu.
VAHŞET VAHŞET
Yıldızeli ilçesine bağlı Şeyhhalil Beldesi’nde iki aile arasındaki husumet nedeniyle 4 aylık hamile kadın karnındaki bebeği ile birlikte hayatını kaybetti.
SERTİFİKALARINI ALDILAR SERTİFİKALARINI ALDILAR
Sivas Gençlik Derneği΄nin KOSGEB iş birliği ile yapmış olduğunu "1. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikası" töreni AK Parti Sivas İl Başkanlığı binasında gerçekleşti.
14 ŞUBAT΄A ÖZEL 14 ŞUBAT΄A ÖZEL
İlimizde yıllardır kuyumculuk sektöründe hizmet veren Tetiker Kuyumculuk, 14 Şubat Sevgililer Günü öncesinde altında komisyonsuz 6 taksit kampanyası başlattı.
BAŞBAKANIN İZİNDEYİM BAŞBAKANIN İZİNDEYİM
Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, “Suya, sabuna dokunmadan siyaset yapılmaz, belediye başkanlığı hiç yapılmaz. Vatandaşın bir kısmının işine gelmediği zaman karşınıza alacak cesareti göstereceksiniz. Bu metodu Sayın Başbakan yapıyor, ben Başbakanın izinden gidiyorum. Yani bu konuda kararlılığımı ertelemek ve geri adım atmak durumunda değilim” dedi.
BAŞKAN OTYAKMAZ 80’LER SETİNDEYDİ BAŞKAN OTYAKMAZ 80’LER SETİNDEYDİ
Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz, TRT1 ‘in sevilen dizisi 80’ler’in setine gitti.
ÜNİVERSİTE 39 YAŞINDA ÜNİVERSİTE 39 YAŞINDA
Cumhuriyet Üniversitesi 39. yılını kutlayacak.
PARTİLER ESNAFIN YANINDA OLMALI PARTİLER ESNAFIN YANINDA OLMALI
AK Parti İl Başkanı Kuru, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal΄ı ziyaret etti.
HAYIRLI TESKERELER HAYIRLI TESKERELER
Katharine’den “Hayırlı teskereler." New York΄ta French Institute Alliance Francaise΄de Başkan yardımcısı ve aynı zamanda da kütüphanenin direktörlüğü görevini yürüten Türkiye sevdalısı Katharine Branning havaalanında karşılaştığı askerlere “Hayırlı teskereler" diledi.
Omega Yapı Tasarımı

Köşe Yazıları

Yükleniyor...

Fotoğraf Galerisi

Yükleniyor...

Güncel Başlıklar

Yükleniyor...

Birinci Sayfa

Yükleniyor...

Hava Tahminleri

SİVAS önümüzdeki 4 gün
Sivas
İSTANBUL önümüzdeki 4 gün
İstanbul
Diğer illerimiz:

Facebook'da Yeniülke