Rusya'nın Sunduğu Anayasa Taslğında Suriyenin Adı Tarih Oluyor

Rusya'nın Suriye ile ilgili dağıttığı Anayasa taslağında merkezde parlamento, illerde ise yerel konseyler ön görülürken, taslakta Suriye'nin adı değişiyor ve Kürtlere de kültürel özerklik geliyor.

Rusya'nın Sunduğu Anayasa Taslğında Suriyenin Adı Tarih Oluyor

Öte yandan Rusya'nın hazırladığı anayasa taslağında özerk Kürt bölgesi önerildiği şeklindeki haberler Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yalanlanırken, Al Jazeera ise Rusya'nın anayasa taslağının tamamını yayınladı. Taslağa göre Suriye'nin adı değişiyor, Kürtlere kültürel özerklik  verilirken, Rusya'nın Astana'da taraflara dağıttığını açıkladığı anayasa taslağında merkezde bir parlamento, illerde ise yerel konseyleri ön gören anayasa taslağında, hâlihazırda cumhurbaşkanının elinde olan birçok yetki alınarak parlamentoya devrediliyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova düzenlediği haftalık basın toplantısında Suriye konusu üzerinde durdu. 
Zaharova, 30 Aralık'tan bu yana silahların büyük ölçüde sustuğu iç savaş ülkesinde Türkiye ve İran'la yaptıkları işbirliğini yapıcı ve uzun süreli olarak gördüklerini belirtti.

 Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova Moskova'nın hazırladığı Suriye Anayasa taslağı hakkında da bilgi vererek, Suriyelilere ne ülkelerindeki krizin çözümünün şartlarını ne de anayasalarını zorla kabul ettirmeye çalıştıklarını söyledi.
Zaharova, Anayasa taslağında  yer aldığı iddia edilen Suriye'de özerk bir Kürt bölgesi kurulmasının önerildiği şeklinde haberleri yalanlayarak, kendilerinin özerk Kürt bölgesi kurulmasını önermediklerini, yaptıkları şeyin Suriyelilerin karar alması ve aralarında tartışması gereken konuları ortaya koymak olduğunu belirtti. 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Suriye'de savaşan tarafların eline anayasa taslağını vermenin ve ellerinden otomatik tüfekleri almanın vaktinin geldiğini yapılan ve istenilen şeyin bu olduğunu ifade etti. 

Al Jazeera Türk ise, Rusya'nın anayasa taslağının tamamını yayınlayarak, daha önce cumhurbaşkanının elinde olan bazı yetkilerin parlamentoya verilmesi öngörüldüğünü, Cumhurbaşkanının  parlamentoyu feshetme yetkisi bulunmazken parlamento cumhurbaşkanını azledebildiğini, Cumhurbaşkanı aynı zamanda, silahlı kuvvetlerin yüksek başkanı görevini üstlendiğini, ayrıca taslakta özerk Kürt kültürel organları' da yer alırken bu teşkilâtlarda Arapça ve Kürtçe eşit olacak ve ikisi resmi dil olarak kabul edilecek diye belirtiliyor.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.