Bir Araziyi Tevhit Etme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

   Tevhit, terim olarak birleştirme anlamına gelir. Peki ya birleştirme işlemi nasıl bir süreçtir.  Aslında karışık gibi görünmesine rağmen, sürecin işleyişini bilmeniz yeterli olacaktır.  Zahmetli bir süreçtir diyebiliriz. Kısaca bu sürece gelin bir bakalım.

Bir Araziyi Tevhit Etme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

   Tevhit, terim olarak birleştirme anlamına gelir. Peki ya birleştirme işlemi nasıl bir süreçtir.  Aslında karışık gibi görünmesine rağmen, sürecin işleyişini bilmeniz yeterli olacaktır.  Zahmetli bir süreçtir diyebiliriz. Kısaca bu sürece gelin bir bakalım.

   Mevzuata göre, 2010/4 (md.3) sayılı yürürlükteki genelgede  birleştirmenin tanımı; “birbirine bitişik birden çok parselin bir parsel haline dönüştürülmesi işlemi” şeklinde ifade etmektedir. Burda önemli bir hususun altını çizmek gerekirse, arazinin bitişik olması zorunluluğudur. Bu işlemin işleyişi hakkında kısaca bilgi verelim.

   Birleştirme diğer adıyla araziyi tevhit etme, kadastro müdürlüklerince yapılmaktadır.  Arazi, parsel veya taşınmazın tapu kadastro müdürlüklerince ön bir incelemeye tabii tutulur. Bu inceleme; parsellerin tersimatı (çizim) ve yüzölçümü kontrollerinin yapılması ve ardından birleşen parselin yüzölçümü toplamı ile yeni oluşan parselin yüzölçümü toplamının uygunluğu kontrol edilir. Hata var ise düzeltme yapılır.

    Bu durumda asıl muhatabımız kadastro müdürlüğü iken, tescil aşamasına gelindiğinde ise tapu sicil müdürlüğü muhatap olacaktır. Kontrol işleminin ardından onaylanması için, parselin bulunduğu yere göre; belediye ve mücavir alan sınırları içinde ise, belediye encümeninin, belediye ve mücavir alan sınırları dışında ise il encümeninin olumlu kararı alınmak üzere Belediyeye veya Valiliğe bildirilir. Burdan sonraki aşamada, tapu sicil müdürlükleri devreye girer. Tapu sicil müdürlüğü, yeni oluşmuş parsele bir numara vererek kayıt altına alır. Artık parselin tek bir parsel haline gelmiş ve tapu sicil müdürlüklerince kaydı yapılmıştır.

Gereken belgeler nelerdir?

      Öncelik kimlik belgenizde “T.C numaranızın bulunma zorunluluğunun” olması. Böyle bir zamanda olmayan yok gibi. Diğer belgeleride sıralayacak olursak;

-Taşınmaza ait güncel tapu senedi veya tapu kayıt örneği,(TAKBİS e bağlı ilgili tapu sicil müdürlüğündeki tapu kayıt bilgilerine ulaşılabilen kadastro müdürlüklerinde tapu senedi veya tapu kaydı istenmez.)

-Taşınmaz malikinin kimliği ya da vekilinin vekaletname örneği ve kimliği, (Eğer ki, taşınmaz malikinin temsilcisi vasi veya kayyım ise, mahkeme kararı ve kimliği, veli ise, aile nüfus kayıt örneği ve kimliği; talep sahibi şirket, kooperatif dernek veya vakıf temsilcisi ise yetki belgesi, imza sirküleri ve temsilcinin kimliği; Taşınmaz malın sahibi ölmüş ise, talepte bulunanların mirasçı olduklarını gösteren veraset belgesi veya vukuatlı kayıt örneği ve kimliği)

   Yalnız mirasçıların birleştirme işlemini, ilgili tapu sicil müdürlüklerine kendi adları doğrultusunda işlem yapmaları gerekli.

   Bu aşamaların zahmetli olduğunu başta söylemiştik. Yine üstünü basa basa söylemek gerekirse, bu işlemlerin yapılacağı yer ve yetkili kişilerinde önemli olduğu... Öncelikle tapu kadastro müdürlükleri veya isteğe bağlı olarak lisanslı bürolara başvurmak yeterlidir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.