Ekonomide Kadınlarında Elini Taşın Altına Koyması Gerekiyor

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği(DOGÜNKAD) tarafından hazırlanan  yeni bir proje gündemde. Kadınlarınların ekonomiye katılımı tüm detaylarıyla analiz ediliyor.

Ekonomide Kadınlarında Elini Taşın Altına Koyması Gerekiyor

Karacadağ Kalkınma Ajansı’ Diyarbakır İlinde Kadının Ekonomiye Katılımının Analizi Projesi’ni gündeme getirdi. Kadınların ekonomiye daha daha aktif katılmalarını sağlayacak şartları sağlama yoluna gidiyor.

Kadın istihdamı ve bu istihdam süresince karşılaşılan sorunların tespit edilmesi Karacadağ Kalkınma Ajansına düşüyor.BOrganize Sanayi Bölgesi (OSB) , turizm, imalat, sağlık ve hizmet gibi kentte öne çıkan sektörlerde, kadın istihdamı, özellikle işverenlerin kadın istihdamına yaklaşımlarının ölçülmesinin amaçlandığı projede, elde edilen veriler ilgili kurumlar ve kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.Diyarbakır'da ilk kez uygulanan bu proje, organize sanayi bölgesi (OSB) turizm, sağlık, imalat gibi sektörlerde faaliyet yürüten yaklaşık 300 işletme sahibi ile yüz yüze görüşülecek. Şubat ayı sonunda tamamlanmak üzere,  sonucun yayın organlarına bildirileceği söylendi.DOGÜNKAD Başkanı Nevin İl, yaptığı açıklamada, dernek olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde çalışmaların yoğun olduğunu söyledi. Yaptığı açıklama şöyle oldu:"Ücretli veya maaşlı çalışanlardan sonra imalat sanayisinde istihdam oranlarındaki en büyük artış kendi hesabına çalışan kadınlar. Bu artış genelde girişimcilik, özelde de kadın girişimciliğinin desteklenmesiyle ilişkilendirilebilir. Nitekim son yıllarda kadın istihdamının artırılması kapsamında kadın girişimciliğini destekleyen programlara ağırlık verilmiş ve bu kapsamda daha çok kadına ulaşılması hedeflenmiştir. Bölgemiz ve Diyarbakır için de kadın istihdamındaki tablo Türkiye geneline benzerdir. Ancak TRC2 bölgesinde kadın iş gücüne katılım oranı yüzde 13,3, kadın işsizlik oranı yüzde 12,4, kadın istihdam oranı yüzde 11,7 ile Türkiye ortalamasının oldukça altında.Türkiye'de genel olarak kadının ekonomiye katılımına dair yargılar bölgemiz ve ilimizde de yoğun olarak görülmektedir.

Aynı şekilde sanayide kadın istihdamı belirli sektörlerde yoğunlaşmakta ve kadın işi olarak tanımlanan işlerde kadınlar daha düşük ücretlerde çalışmaktadırlar." ifadelerini kullanan İl, proje kapsamında kadın istihdamı için yereldeki algının belirlenmesinin hedeflendiğini kaydetti.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.