Gıda Etiketlerinde Yepyeni Dönem

Gıda etiketlerinde gıdaya ait bilgilendirme de tüketiciyi koruyan yepyeni bir döneme geçiliyor. Bundan sonra, gıda etiketlerindeki bilgilendirmenin doğru, açık ve tüketici için kolay anlaşılır olması zorunluluğu getirildi.

Gıda Etiketlerinde Yepyeni Dönem

Gıda etiketlerinde gıdaya ait bilgilendirme de tüketiciyi koruyan yepyeni bir döneme geçiliyor. Bundan sonra, gıda etiketlerindeki bilgilendirmenin doğru, açık ve tüketici için kolay anlaşılır olması zorunluluğu getirildi.

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, gıdaların etiketlenmesi başta olmak üzere, gıda hakkında bilgilendirmeyle ilgili genel kuralları, gereklilikleri ve sorumlulukları belirleyen Türk Gıda Kodeksi̇ Gıda Eti̇ketleme ve Tüketi̇ci̇leri̇ Bi̇lgi̇lendi̇rmeYönetmeli̇ği̇ yayınlanarak yürürlüğe girmiş oldu.

Yayınlanan yönetmeliğe göre gıda etiketlerindeki bilgilendirmelerde, , gıdanın başta doğası, özellikleri, bileşimi, miktarı, dayanıklılığı, menşe ülkesi, imalat veya üretim metodu olmak üzere başlıca nitelikleri açısından yanıltıcı biçimde olamayacağı gibi gıda ile ilgili bilgilendirmenindoğru, açık ve tüketici için kolay anlaşılır olasına dikkat edilecek ayrıca gıdanın sahip olmadığı etkilere veya özellikler kastedilerek kesinlikle bilgilendirme yapılmayacak.

Bir nevi işletmeler gıda ambalajı hazırlattırırken hazır ambalajlı gıdaların piyasaya arz edildiği dış ambalaj üzerinde gıdanın adı, tavsiye edilen tüketim tarihi veya son tüketim tarihi, özel muhafaza veya kullanım koşullarıyla işletmecinin adı ve adres bilgilerinin yer almasını sağlayacaklar ayrıca İstisnalar saklı kalmak kaydıyla gıdanın adı, net miktarı, menşe ülke, beslenme bildirimi, bileşenleri, alerjiye veya intoleransa neden olan maddeler, bileşenlerin miktarı, tavsiye edilen veya son tüketim tarihleri, muhafaza ve kullanım koşulları, gıda işletmecisinin adı ve adresi, işletme kayıt numarası, uygun şekilde tüketimi mümkün değilse gıdanın kullanım talimatı, hacim bazında yüzde 1,2'den fazla alkol içeren içeceklerde alkol derecesi bilgilerinin belirtilmesi de zorunlu olacak.

Öte yandan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca onay şartı getirilen gıdaların etiketinde gıda onay numarasının yazılması zorunlu hale getirildi. 
Satışı yapılacak gıda hakkında zorunlu bilgilendirme Türkçe olması gerekirken bu bilgilendirme Türkçe'ye ilaveten diğer ülkelerin resmi dillerinde de yapılabilecek denildi. Ayrıca uzaktan iletişim araçlarıyla (telefon, internet gibi)satışa arz edilen gıdalarda zorunlu bilgilerin tümünün teslimat sırasında sunulması zorunlu olacak.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.