Merakla Beklenen Torba Tasarı Kabul Edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu   İşletmelere, yatırımcılara, ihracatçılara vergisel teşvikler getiren, denizcilik sektörünün gelişmesine imkan sağlayan, memurların emekli ikramiyesine yönelik düzenleme yapan Torba Kanun Tasarısını kabul etti.

Merakla Beklenen Torba Tasarı Kabul Edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu   İşletmelere, yatırımcılara, ihracatçılara vergisel teşvikler getiren, denizcilik sektörünün gelişmesine imkan sağlayan, memurların emekli ikramiyesine yönelik düzenleme yapan Torba Kanun Tasarısını kabul etti.

Plan ve Bütçe Komisyonu  ayrıca, Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısını da kabul etti. Bu tasarının içerisinde de döviz kazandırıcı faaliyetler kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarınca yaptırılan yolcu taşıma işleri ile uluslararası taşımacılık işleri, harç ve damga vergisi istisnası kapsamına alınması öngörülüyor.

Tasarıda ayrıca, ayda en az bir kez senede en az 12 kez toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tasarıda alınan kararla bundan böyle yılda 8 kez toplanacak. ancak Para Politikası Kurulu toplantıları Başkan istediği durumlarda da toplanabilecek. Yine tasarının içerisinde Belediyeler ve il özel idarelerinin taşınmaz satışları, teslimleri, katma değer vergisine tabi tutulmayacak. Belediyeler ve il özel idarelerin taşınmazları satmalarındaki 2 yıl ellerinde tutma şartı kaldırılması da yer aldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonun kabul ettiği Torba Kanun Tasarısının içerisinde yazılımda ve gayrimaddi hakların satın alınmasında, kiralanmasında KDV istisnası getirileceği de yer aldı.

Tasarıda Katma Değer Vergisi Kanunu'na eklenen geçici maddelerle belediyeler ve il özel idareleri tarafından iktisadi işletme oluşturmaksızın yapılan taşınmaz teslimlerinde katma değer vergisi aranmayacağı bu yüzden de geçmişe dönük herhangi bir tarhiyat yapılmayacak, daha önce yapılmış olan tarhiyatlardan varsa açılmış davalar feragatla vazgeçilecek, tahakkuk eden tutarlar terkin edilecek, tahsil edilen tutarlar ret ve iade edilmeyecek denildi.
KDV ile ilgili olarak yine Tutarı ne olursa olsun, mükelleflerin yatırım teşvik belgesi kapsamında imalat sanayisinde ve sadece 2017 yılındaki yatırım harcamaları kapsamında gerçekleştirilecek inşaat işleri nedeniyle yüklenilecek ve indirim yoluyla telafi edilemeyecek katma değer vergisi iade edilmesine de karar verildi.

Ayrıca tasarıda 50 milyon Türk Lirası ve üzerindeki sabit yatırım tutarı olanlara, yılın altı aylık dilimlerinde yüklenilen katma değer vergisi, altı ayı takip eden bir yıl içinde, daha düşük sabit yatırım tutarı olanların yıl içinde yüklenilen ancak indirilemeyen katma değer vergisi ise ertesi yıl iade edilecek. Bu kapsamda yapılacak işlemlerle ilgili usul ve esaslar Maliye Bakanlığınca belirleneceği yer aldı.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.