Cumhurbaşkanı Erdoğan SGK Hizmet Binalarının Açılışında Konuştu

   Cumhurbaşkanının bugünkü SGK hizmet binalarının toplu açılış konusmasında, Sosyal  Güvenlik alanında yapılan  gelişmeleri dile getirdi. Türkiye’nin, en büyük gelişme gösterdiği reformların başında Sosyal Güvenlik geldiğini önemle vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan SGK Hizmet Binalarının Açılışında Konuştu

   Cumhurbaşkanının bugünkü SGK hizmet binalarının toplu açılış konusmasında, Sosyal  Güvenlik alanında yapılan  gelişmeleri dile getirdi. Türkiye’nin, en büyük gelişme gösterdiği reformların başında Sosyal Güvenlik geldiğini önemle vurguladı.

MEKAN KİŞİNİN GÜÇ – KUVVET KAYNAĞIDIR

   “Fiziki imkan fiziki mekan deyip geçmeyin. Bir ülkenin gücü, kuvveti bu mekanlardan gelmektedir. Ve oralarda çalışan personelin de, güç kaynağı bu tür fiziki mekanlardır. Onun için büyüklerimiz el mekan bil mekin derler. Yani mekan, bu kişiye güç kişiye, güç kuvvet kaynağıdır.”

   “Toplam 241 milyon liralık bir yatırımla, yani eski rakamla 241 trilyonluk bir yatırımla ülkemize kazandırılan bu tesislerin faaliyete geçmesinde emeği olan sayın bakanlarımızı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanımız sayın Mehmet Selim Bağlıya, İşkur Genel Müdürümüz Mehmet Ali Özkana, mimarından mühendisinden işçisine kadar herkese teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz on dört yılda Türkiyenin en büyük gelişmeyi gösterdiği, en büyük reformları hayata geçirdiği alanların başında Sosyal Güvenlik geliyor. “

BU FAALİYETTE EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR ETTİ

   Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında bu tesislerde emeği geçen herkese teşekkür etti.“Toplam 241 milyon liralık bir yatırımla, yani eski rakamla 241 trilyonluk bir yatırımla ülkemize kazandırılan bu tesislerin faaliyete geçmesinde emeği olan sayın bakanlarımızı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanımız sayın Mehmet Selim Bağlıya, İşkur Genel Müdürümüz Mehmet Ali Özkana, mimarından mühendisinden işçisine kadar herkese teşekkür ediyorum.”

TEK ÇATI ALTINDA TARİHİ BİR REFORM

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, Sosyal Güvenlik sisteminin tek çatı altında birleştirilerek tek kurum haline dönüştürümesini, “tarihi bir reformdur”şeklinde dile getirdi.”Temelde hepsi aynı işi yapan ama farklı isimler ve statülerde faaliyet gösteren Sosyal güvenlik kurumlarının tek çatı altında birleştirilmiş olması dahi başlı başına tarihi bir reformdur.”

ENGELLEMEK İSTEYENLER OLDU.

   “Sgk nın bağkur un ve emekli sandığının prim ödemelerinden, hastanelerine varıncaya kadar tamamen ayrı çalıştıkları dönemden 79 milyon vatandaşımızın tamamının tek tip hizmet aldığı günlere geldik.Bunlar kolay olmadı. Bunu çok engellemek isteyenler oldu. Dedik hayır. Bu tek çatı altında toplanacak.”

AYIRIM YOK

   Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, hiç kimsenin ayrı statüde olmadığını vurguladı. “Artık ülkemizde işçi, memur, esnaf ayrımı yok. Sadece kendi hesabına ve ücretli olarak çalışan var. İster genel müdür olsun ister işci aynı statüye tabiisiniz.”

BURALARA KOLAY GELMEDİK

   “Devletin Sosyal Güvenlik kurumlarına katkısı, dünyanın hemen her yerinde olduğu gibi, ülkemizde de var. Ama artık mali açıdan şeffaf, hesap verebilir sürdürülebilir bir Sosyal Güvenlik sisteminide sahibiz. Bu sayede kurumlarımız artık yatırım yapabiliyor. Hizmet vermenin ötesinde hizmetin kalitesini artırmanın yollarını arayabiliyor. Bugün açılışını yaptığımız birimlerin de gösterdiği gibi artık vatandaş devletine ulaşmak için, dere tepe koşturmuyor. Devlet hizmeti vatandaşının ayağına götürebilmek için çalışıyor. Öyleki pek çok hizmet telefonla, internetle verildiği için, vatandaşlarımız işyerinden evinden işlerini takip edebiliyor. Burala kolay gelmedik.”

İŞLEMLERE ULAŞMAK KOLAYLAŞTI

   “İşte bu, medeni olmanın çağı yakalamanın ve muassır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmanın bir mücadelesidir. Daha önce aylar süren işlemler, bugün günlere, saatlere sığdırılmış durumdadır. Kafanıza takılan sorular varsa bunları alo 170 hattı aracılığıyla kuruma aktarabiliyor ve cevaplarınızı alabiliyorsunuz. Sosyal Güvenlik e devlet sisteminde, en çok hizmet sunulan ve yoğun kullanılan alanların başında geliyor.”

2002’DEN 2017’YE MUKAYESE

   “Hizmetlere ulaşımı kolaylaştırırken vatandaşımızın ihtiyacını en çok hissettiği emekli maaşlarında da tarihi artışlara imza attık. Asgari ücret 2002 yılında (şöyle mukayeseli vereceğim) 184 liraydı, bugün 1404 lira. Aynı dönemde en düşük SGK işci emeklisi maaşı 257 lira idi Şimdi 1402 liraya. En düşük bağkur esnaf emeklisi maaşı 148 lira ydı.  Bugün 1255 liraya En düşük bağkur tarım emeklisi maaşı 66 liraydı, bugün 998 liraya En düşük emekli sandığı emeklisi maaşı 377 liradan 1750 liraya yükseldi. Engelli aylığını 24 liradan 514 liraya, 65 yaş aylığını 24 liradan 228 liraya öğrenci kredi ve bursunu 45 liradan 425 liraya çıkardık. “

DÜNKÜ TÜRKİYE’DE EMEKLİ OLMAK

   “Dünkü Türkiye’de emekli olmak demek sefalete, mahkum olmak demekti. Elbette gönlümüz çok daha fazlasını, çok daha iyisini arzu eder. Fakat şu gerçeği de kabul etmek lazım, bugün ülkemizde yaşı gelip emekli olan kimsenin mağdur olması söz konusu değildir. Sadece emeklilerimizin, refah seviyesini artırmakla kalmadık dul, yetim, engelli, malül ve gazi gb mağdur olan tüm vatandaşlarımıza da sahip çıktık.”

İMKANI OLMAYANIN YANINDA DEVLET VAR

   Bugün ülkemiz sınırları içinde yaşayıpta, Sosyal Güvenlik sisteminin dışında kalan kimse yoktur. İmkanı olan kendi primini ödüyor. Buna imkanı olmayanın yanında ise kim var devlet var. Hani sosyal bir hukuk devletiyiz diyoruz ya, bunu lafla yapmıyoruz. Anayasadaki sadece o cümleyle değil icraatla yapıyoruz. Hatta, sadece kendi vatandaşlarımızla kalmıyoruz, ülkemizde yaşayan 3 milyonun üzerindeki sığınmacının da temel ihtiyaçlarını biz karşılıyoruz.

BATI ÜLKELERİ NERDE

   Cumhurbaşkanı konuşmasında Batı ülkelerine atıfta bulundu.”Batı gayrisafi milli hasılasıyla bizden çok daha güçlü olduğu halde çok daha zengin olduğu halde, onlar mülteciyi ülkelerine almıyorlar. Ama sağda solda, Türkiye gerçekten takdir edilecek bir ülke. Tamamda bize verdiğiniz sözleri yerine getirin. Ona gelince atılan adım yok.”

BİZ HER ZAMAN MAZLUMUN VE HER ZAMAN MAĞDURUN YANINDA OLDUK VE OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

   Biz tarihimiz itibariyle, o aldığımız sorumluluğun, bize yüklediği sorumluluğun sebebiyle her zaman darda kalanın her zaman mazlumun, her zaman mağdurun yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Ülkemizin ve milletimizin yaşadığı bunca badireye rağmen ayakta kalmasını vatandaşımız olsun olmasın, tüm mağdurlara, mazlumlara sahip çıkmamıza bu şekilde aldığımız dualara bağlıyorum. Milletimiz ülkesine sahip çıktıkça, ülkesinin yönetenlerin arkasında duasıyla ve desteğiyle durmaya devam ettikçe, Allahın izni ve yardımıyla üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir mesele yoktur.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.