Referandum Sonrası Yaşananlar Türkiye'yi Gerdi

Aylardır  tüm dünyanın ve Türkiye'nin gözü kulağı 2017 nisan referandum sürecindeydi .Süreç tamamlandı referandum oldu sonuç 51.4 ile evet çıkarak kimseyi memnun  etmedi, ülke bölündü tüm Avrupa gözünü bize dikerek  hesap sordu.

Referandum Sonrası Yaşananlar Türkiye'yi Gerdi

Aylardır  tüm dünyanın ve Türkiyenin gözü kulağı 2017 nisan referandum sürecündeydi .Süreç tamamlandı refarandum oldu sonuç 51.4 ile evet çıkarak kimseyi memnu  etmedi, ülke bölündü tüm avrupa gözünü bize dikerek  hesap sordu.

Ancak refaransum oylaması tüm itirazlara ragmen kabul edildi.Referandum sonucunun kesinleşmesinin ardındanda  ilk değişiklik gerçekleşiyor.18 maddelik teklifteki düzenlemeler, yürürlük tarihlerine göre hayata geçiriliyor. 6771 sayılı ‘Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’unun yürürlüğe girmesiyle en önemli düzenlemeler, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nda (HSYK) yaşanacak. Herkes bu gelişmeleri nerakla beklerken,12 Eylül 2010’da yapılan anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasıyla yapısı, üye sayısı ve seçim sisteminde köklü değişiklikler olan HSYK’da yine değişiklikler yaptırımına gidilecek. eni düzenlemeyle şu anda 22 üyeden oluşan ve üç daire halinde çalışan HSYK’nın adı ‘Hâkimler ve Savcılar Kurulu’ (HSK) olacak, 13 üyeden oluşacak ve iki daire halinde çalışacak. Kurulun başkanı yine Adalet Bakanı olacak, Adalet Bakanlığı Müsteşarı, kurulun doğal üyesi sayılabilecek. Kurul için 2010’daki anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasıyla getirilen seçim sistemi de kaldırılacak. Kurulun üç üyesi, birinci sınıf olup birinci sınıfa ayrılmayı gerektiren nitelikleri yitirmemiş adli yargı hâkim ve savcıları arasından, bir üyesi, birinci sınıf olup birinci sınıfa ayrılmayı gerektiren nitelikleri yitirmemiş idari yargı hâkim ve savcıları arasından cumhurbaşkanınca, üç üyesi Yargıtay üyeleri, bir üyesi Danıştay üyeleri, üç üyesi nitelikleri kanunda belirtilen yükseköğretim kurumlarının hukuk dallarında görev yapan öğretim üyeleri ile avukatlar arasından TBMM tarafından seçilmesi kararlaştırılacak.Öğretim üyeleri ile avukatlar arasından seçilen üyelerden en az birinin öğretim üyesi ve en az birinin de avukat olması zorunlu olduğu yaptırımda Üyeler 4 yıl için seçilecek. Süresi biten üyeler bir kez daha seçilebilecek.Kurul üyeliği seçimi ise  üyelerin görev süresinin dolmasından önceki 30 günde yapılmasına karar kılındı.Mevcut HSYK üyeleri, yeni üyelerin göreve başlayacağı tarihe kadar görevlerine devam edecek ve yürürlükteki kanun hükümlerine göre çalışabilecek.Anayasa’nın 159. maddesinde yapılan düzenlemeye göre HSYK üyeleri, en geç 30 gün içinde seçilecek ve bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonraki 40. günü takip eden iş günü görevlerine başlama olasılıgı olacak.
Adalet Bakanlığı, anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasında olaylı da olsa,‘Evet’ oyunun çıkmasının ardından çalışmalara tam gaz şeklinde başladı.Bu çalışmalarda ilk baz olarak alınacak öncelik, 7 kanundaki 144 maddede düzenlemeye gidilecek. Bu madedede yer alan bir kural ise çıkarılarak büyük bir tepki toplayacak gibi duruyor. Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanı’nın partili olabilmesinin önü açıldığı için Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu’ndaki, “Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve TBMM üyeliği sona erer” hükmünün de kanundan çıkartılması maddesi çıkarılarak tepkileride beraberinde getirecek gibi duruyor.Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve askeri mahkemelerinde kaldırılması bekleniyor. Yürürlük tarihinden itibaren ise 4 ay içinde, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin askeri hâkim sınıfından başkan, başsavcı, ikinci başkan ve üyeleriyle diğer askeri hakimler tercihleri ve kazanılmış hakları dikkate alınarak, HSK’ca adli veya idari yargıda hâkim veya savcı olarak atanabiliyor.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.