Reina Katliamcısı Yakalandı Operasyon Detayları

   Dün gece sıralarında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Ekibi tarafından  yapılan açıklama sevindirici bir haberdi, reina katliamcının yakalanması. Dün geceden bu yana neler yaşanmıştı? Hangi gerçekler ortaya çıktı? 17 gün boyunca neler yaşanmıştı?

Reina Katliamcısı Yakalandı Operasyon Detayları

   Dün gece sıralarında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Ekibi tarafından  yapılan açıklama sevindirici bir haberdi, reina katliamcının yakalanması. Dün geceden bu yana neler yaşanmıştı? Hangi gerçekler ortaya çıktı? 17 gün boyunca neler yaşanmıştı?

   Bu sabah saatlerinde İstanbul Valisi tarafından saat 10:30 da açıklama yapacağı basına duyurulmuş ve İstanbul Valisi, Vasip ŞAHİN bir basın açıklaması yaptı.

KATLİAMCI YAKALANDI

    “1 Ocak 2017 gecesi saat 1:15 sıralarında, İstanbul Ortaköy semtinin bir gece kulubünde bildiğiniz üzere, menfur bir terör eylemi meydana gelmiş ve 39 insanımızı maalesef yitirmiş durumdayız. O saldırıyı gerçekleştiren faille ilgili o günden bu tarafa İstanbul Emniyet Müdürlüğümüz cok ciddi çok girift bir çalışma yürüttü. Ve bu gece, Esenyurt ilçemizde yapılan bir operasyonla bu menfur saldırının katili ve faili yakalanmış durumda.”

TERÖRİST EYLEMİNİ NASIL GERÇEKLEŞTİRDİĞİNİ AÇIKLADI

   “Terörist, İstanbul’a geldiğinde önce bir Başakşehir’de ev kiralıyor. Daha sonra, olay gününe yakın son bir iki  gün içerisinde, başka bir iki ev değiştirmek suretiyle kendini gizlemeye çalışıyor. Olay günüde bildiğiniz üzere, Zeytinburnun’dan olay yerine geliyor ve eylemini gerçekleştiriyor.”

OPERASYON NASIL GERÇEKLEŞTİ?

   “Bu operasyon, 7200 saat kamera incelemeleri yapıldı. Özel ekiplerle birlikte 2000 polisimiz görev aldı. Konya – Hatay – İzmir – İstanbul illerimizde, İstihbarat Daire Başkanlığının desteğiyle ortaklaşa bir operasyon gerçekleştirildi. Gerçekten polisimiz çok büyük bir emek sarf etti, çok dikkatli bir çalışma yürüttü.  Bu çalışma boyunca yaklaşık 152 adrese operasyon düzenlendi. Bu operasyonlarda, 50 şahıs gözaltına alındı. Bu arada 168 yabancı terörist olma şüphesine binaen gerek işlemler yapılmak üzere ilgili mercilere teslim edildi.Şüpheli adreslere yönelik takiplerde 5 adrese yönelik takipler artırıldı. Dün gece son 5 adresten birinde ele geçirildi.”

OPERASYONDA NELER ELE GEÇİRİLDİ

   “Teröristle birlikte, 197 bin ABD doları ele geçirildi. İki adet tabanca ve şarjörü( bu tabancalardan biri havalı tabanca) ve 2 adet dron ve sim kartlar ve diğer pek çok metaryaller ele geçirilmiştir.”

TERÖRİST SUÇUNU KABUL ETTİ

   “Terörist suçunu kabul etmiştir. Aynı zamanda yapılan incelemeyle parmak izi de uyuşmuştur.”

TERÖRİSTİN KİMLİĞİ

   “Fail, Abdulkadir Masharibov, kod adı Ebu Muhammed Horasani Abdulkari, 1983 Özbekiztan doğumlu. Afganistan’da eğitim almış, 4 dil bilen iyi yetiştirilmiş bir terörist.”

TERÖRİSTLE BİRLİKTE YAKALANANLAR

 Teröriste birlikte 1 Iraklı erkek şahıs ve 3 bayan değişik üllkelerden (Mısır, Afrikadan olmak üzere) gözatına alınmıştır. Teröriste birlikte aynı evde kalıyorlardı. Son 3 gün içerisinde bulunuyorlardı.”

İLLEGAL BİR GİRİŞİM

   “Ocak ayında doğu sınırlarımızdan illegal bir giriş olduğunu söyledi.”

DAEŞ TARAFINDAN YAPILDIĞI NETLEŞTİ

Vali’nin yaptığı açıklamasında “DAEŞ adına yapıldığı net “olduğu belirtildi.

VALİ OLAYLA İLGİLİ TÜM EMNİYET BİRİMLERİNE VE VATANDAŞLARA TEŞEKKÜR ETTİ

   Emniyet teşkilatımıza başta il müdürümüz olmak üzere tüm çalışanlarına terörle mücadele ve istihbarat şubelerimiz başta olmak üzere diğer tüm birimlere özellikle teşekkür ediyorum Gerçekten güzel bir iş başardılar Temennimiz İstanbul’da, bu tür hadiselerin bir daha yaşanmaması Bu noktada elimizden gelen tedbirleri en üst seviyede alıyoruz hertürlü riskli kurum ya da mümesselere yönelik tedbirleri almış durumdayız. Tabii burda vatandaşımızın duyarlılığı çok önemli. Bu operasyonlar boyunca yaklaşık 2200 civarında ihbar yapıldı Bunlar bizim için çok önemli bilgiler ve önemli deliller Bu noktada vatandaşlarımızda bu tür hassasiyetin artarak devamını bekliyoruz. Tekrar bu hassasiyetin gösteren vatandaşlarımıza sizlerin huzurunuzda teşekkür ediyorum dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.