Şok Eden Eski Nufus Cüzdanı Açıklaması

İzmir İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Mehmet Kaya, mevcut soğuk damgalı nüfus cüzdanlarının, çipli diye belirtilen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olacağını söyledi.

Şok Eden Eski Nufus Cüzdanı Açıklaması

Mehmet Kaya, vatandaşların daha önceden ellerinde mevcut olan soğuk damgalı nüfus cüzdanları ve varsa ellerindeki kimlik belgelerinin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları teslim alınıncaya kadar kullanılabileceğini ve herhangi bir sorun yaşanmayacağını ifade etti.
İzmir İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili olarak bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartının yaygınlaştırılmasına ülke genelinde 2 Ocak 2017 tarihinden itibaren başlandığını, İl Nüfus Müdürlüğüne ve ilçe nüfus müdürlüklerine yapılan şikâyetlerde 2017'de Yükseköğretime Geçiş Sınavına girecek öğrenciler ile pasaport, vize ve diğer işlemlerde mevcut nüfus cüzdanı ile geçici kimlik belgesinin geçerli olmadığı yolunda vatandaş mağduriyetine sebep olan uygulamalarla karşılaşıldığı anlaşılmış, Nüfus cüzdanı  kaybolmuş, tahribata uğramış ve kullanılamaz duruma gelmiş olması halleri dışında, mevcut soğuk damgalı nüfus cüzdanları, geçici kimlik belgeleri, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olacaktır diye belirtildi.
Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni Kimlik Kartları ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığı da bir açıklama yaparak yeni kimlik kartları çalışmasını 3 ila 3,5 yıl içerisinde tamamlamayı planladıkları belirtildi. 
İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada; Son günlerde İçişleri bakanlığına intikal eden bilgilerden mevcut nüfus cüzdanının geçerlilik ve değiştirme süresi ile ilgili olarak tereddütlerin olduğunun anlaşıldığı ve buna bağlı olarak Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı yaygınlaştırma uygulamasına ülke genelinde 02.01.2017 tarihinden itibaren başlandığı ve bu değişimin normal şartlarda 3 ila 3,5 yıl içerisinde bitirileceğini, ayrıca kimlik kartlarını doğum, kayıp veya  tahrifat sebebiyle kullanılamayacak durumda olanların yeni kimlik kartı başvurusunda yeni kart düzenleninceye kadar on beş gün geçerli Geçici Kimlik Belgesi düzenlenmekte ve belgenin Kimlik Paylaşımı Sistemi üzerinden doğruluğu da kontrol edilebilmekte ve yeni kimlik kartlarının düzenlenmesi işlemleri tamamlanıp eline geçesiye kadar düzenlenen Geçici Kimlik Belgesi ve mevcut nüfus cüzdanlarının vatandaşlarımızın iş ve işlemlerinin yürütülmesinde geçerli olduğunun bilinmesi hususu kamuoyuna duyurulur diye belirtildi.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.